This is Your About Page Title

This Is Your About Page Subtitle

For English Speakers, please visit my English Facebook Page, Fitgourmet:https://www.facebook.com/fitandgourmet/?ref=bookmarks
Türkçe:
1 yılı askın bir zaman önce verdiğim bir kararla, 16 yıllık pazarlama kariyerinden, aslında kendimi bildim bileli çok sevdiğim ve ilgilendiğim beslenme alanına resmi olarak geçiş yaptım! Aslında beslenme merakı, bir yandan yemek pişirme ve araştırmasıyla, diğer yandan her zaman vermek istediğim kilolarla hayatimin hep bir parçasıydı. Yıllardır okuduğum kitaplar, takip ettiğim doktorlar, yazarlar ve makalelerle sanki buna hazırlanıyordum.

40’indan sonra yeni karier!

Derken Amerika’nin New York şehrindeki Institute of Integrative Nutrition okulunun “Sağlık Koçu” programını buldum ve yoğun ve cok keyifli gecen bir programın sonucunda, sertifikalı bir koç oldum ! Su anda bir de 200 saatlik Yoga Eğitmenliği kursuna devam ediyorum ve amacım bu bütünsel yaklaşımla Sağlıklı Yasam Aile Koçluğunda ilerlemek.

“Sende mi ‘koç’ oldun ?!!”

Evet biliyorum, son yıllarda koçluk oldukça moda bir alan oldu. Benim gibi kurumsal dünyadan ayrılan pek çok profesyonel, kendi yolunda devam etmek, bilgi ve birikimlerini kullanmak ve paylaşmak, kendi isinin patronu olmak ya da başka motivasyonlarla “koç” oldular! Artık her konuda bir koç bulabilirsiniz, yasam, eğitim, spor, yemek, eğlence J… son ikisi resmen olmasa da gayri resmi olarak çevrenizde vardır eminim!!

Bu isin dışındayken ben de uzaktan bu konuya hafif bir alayla bakıyordum ve ‘insanların para harcayacak başka yerleri mi kalmadi’ seklinde yaklaşıyordum, dolayısıyla siz de okurken ayni duygulardaysanız, hic yadırgamam!

Koçum benim!

Koçluk programına başladıktan kısa bir sure sonra benim de bir kac ayrı koçum oldu. Biri okuldaki hocam, diğeri sınıf arkadaşım bir diğeri de kendisi ile servis takası yaptığımız bir yasam koçu (ben onu zayıflattım o bana yasam koçluğu yaparak ilk defa serbest çalışan olarak bu yeni isimi kurmama yardımcı oldu). Her üçüyle de o kadar güzel tecrübelerim oldu ki, neden daha önce bu hizmetten faydalanmadığıma yandım!

Peki ama ne yaparlar bu koçlar?

Koçlar genel olarak sizin yaşamınızdaki hedeflerinize ulaşmanızdaki yardımcılarınızdır. Size önce hedeflerinizi netleştirmekte, daha sonra da bu hedeflere ulaşmak için gerekli stratejileri bulup uygulamanızda yardımcı olur, sizi dinler, yol gösterir ve destek olurlar. Siz hedefinize ulasana kadar pesinizi bırakmazlar ve pes etmenize izin vermezler. Zor günlerinizde, motivasyonunuzun dibe vurduğu zamanlarda elinizden tutup sizi tekrar yukari çeker, yola girmenizi sağlarlar. Düzenli olarak koçunuza hesap verme sorumluluğunuz olunca, kendinizden başka birinin daha bu yolda desteğini almış olursunuz. Böylece yıllardır hayalini kurduğunuz is ya da yaşamsal hedeflerinize ulaşırsınız.

Koçu anladık, Sağlıklı Yasam Koçu ne yapar?

Bu hedefleriniz eğer ideal kilonuza ulaşmak, enerji seviyenizi yükseltmek, hazım-uyku gibi konuları düzenlemek, daha sağlıklı yemekler yapmayı ya tatillerde, restoranlarda daha sağlıklı secimler yapmayı öğrenmek, hayat boyu kalıcı fit ve sağlıklı bir benden ve zihni ise, bir Sağlıklı Yasam Koçu size yardımcı olabilir!

Bu isteklerinizi sadece kendiniz için değil, aileniz, esiniz-çocuklarınız için de istiyorsanız, okulunuzdaki yemek-kantin sistemini, mahallenizdeki/işyerinizdeki sosyal çevrenizi de değiştirmeyi hayal ediyorsanız, benim gibi bir Aile Sağlıklı Yaşam Koçu size destek olabilir.

Sadece kendimizi değiştirmek yetmez!

Çünkü örneğin evde yemekler tüm aile için yapılıyor! Sadece kendinize özel “uç” menüler yaparsanız, bunu ne kadar sürdürebilirsiniz? Çocuklarınıza nasil bir ornek olursunuz? Hele de günümüzde obezite kadar anokreksiya gibi özellikle kiz çocuklarını tehdit eden bir zayıflık hastalığı varken, sürekli diyet yapmanız çocuklarınıza nasıl bir mesaj verir?

Okulu, konuyu-komşuyu, mahalleyi..toplumu değiştirme zamanı!

Evdeki değişim de yetmez çünkü çocuklarımız vakitlerinin büyük bir bölümünü okulda ya da arkadaşlarıyla geçiriyor. Siz onca emek/para verip, tam tahıllar, organik gıdalar, en taze sebzelerle yetiştirdiğiniz çocuğunuzu (bu eğer mümkünse tabii!) her gün islenmiş gıdalar, katkı maddeleri, antibiyotikli, tarım ilaçlı ürünlerle dolu bir dünyaya yolluyorsunuz.

Bu yüzden sadece kendimizin değişmesi yetmez, çevremizi ve toplumun değişimi için de aktif rollerimizin olması gerekiyor. Ancak bunun için başlangıç noktası elbette kendimiziz. Önce biz iyi birer rol model olup, öğrenip-değişip, beraberinde ailemizi, yakın çevremizi ve zamanla toplumun en azından bize yakın bölümünü değiştirmeye çaba göstermeliyiz.

Sadece beslenmeyi çözmek yeter mi?

Bir diğer konuda, kilomuz, enerjimiz, hazım ve uyku sorunlarımızın ardında aslında çok önemli başka sebeplerin olmasıdır. Buna, benim katıldığım koçluk programında, “Birincil Gıdalar” diyoruz, yani tabakta yediklerimizden de önce bizi gerçekten doyuran diğer konular. Bunlar da başlıca ilişkilerimiz (eş-sevgili-cocuk-arkadaş-hepsi), isimiz-kariyerimiz-hayat gayemiz, manevi dünyamız, fiziksel aktivitelerimiz olarak toplanıyor. Eğer bu 4 ana konudan birinde ya da bir kaçında sorunlarımız varsa, bunlar çözülmeden sağlığımızın iyileşmesi pek mümkün olmuyor.

Sağlıklı Yasam Koçunun buna katkısı nedir?

İşte Fitgurme’nin Sağlıklı Yasam Koçluğu fikrinin özü budur! Ben doktor değilim, beslenme uzmanı da değilim, spor eğitmeni hiç değilim! Ancak bir koç olarak size öncelikle birincil gıdalar (buna spor aktiviteleriniz de dahil) ve beraberindeki beslenme alanında, hedeflerinize ulaştıracak yöntemler için destek verebilirim. Ve eğer gerekiyorsa sizi doktor, beslenme uzmanı ya da başka tip ya da alternatif tip uzmanlarına yönlendirebilirim.

Sağlıklı Yasam Koçu olarak benim sizinle yapabileceklerim nelerdir?

Tamamen ücretsiz olan ilk ön görüşmemizde sizinle sağlığınızla ilgili her konuda geçmişinizi dinlerim ve birlikte sizin hedeflerinizi Sizin için yaratacağım programla, bu hedeflerinize ulaşmanızda nasıl yardımcı olacağımı anlatırım.
Kendinize uygun 6’lik, 12’lik ya da 24 seanslik paketlerinizi seçersiniz.
Haftalık ya da 2 haftada bir yüz yüze ya da Skype üzerinden 1 saatlik görüşmelerimizi yaparız
Her görüşme sonrasi size haftalık stratejilerinizi veririm ve bir sonraki görüşmede birlikte bunları ne kadar nasıl başardığınızı görüşürüz.
Birinci görüşmeden itibaren, size uygun rehberler, yemek menüleri, sağlıklı yemek tarifleri, makaleler, websiterleri ve gerekli tüm kaynakları araştırır ve paylaşırım.
Program suresince size uygun kitaplar, sağlıklı besinler ve diğer sürpriz hediyelerim olur!
2 görüşme arasında email ile haberleşerek sorularınızı cevaplarım
Istanbul veya Cenevre’deki seminerlerime davetlim olarak ön sıradan J katilisiniz!
Eger okul, ofis, vb yerlerde de değişimler yaratmaya gönüllü iseniz size nasıl yapacağınız konusunda yol gösterir, ilgili sunum ve materyalleri paylaşırım.
İhtiyacınıza göre, eğer isterseniz, seçeceğiniz pakete ilave olarak:
Size uygun detoks programları hazırlarım. Bu programda alışveriş listesinden günlük menülere kadar tüm detayları sizin için planlar, sunarım.
Eger Cenevre ya da İstanbul’da iseniz
Sadece size değil, Mutfaginiza da detoks yapariz! Kiler ve buzdolabındaki temizlik ile sağlıklı yaşamı tamamen destekleyen yeni bir mutfak yaratırız
Birlikte alışverişe çıkar (kıyafet değil, market J !), doğru seçimleri yapmanızda yol gösteririm. Eğer isterseniz, “organik” dükkânlara gider, orada adını telaffuz etmeye bile zorlandığımız gıdaların ne ise yaradığını, nasıl kullanılacağını, hangi reyonda nasıl bulacağınızı keşfederiz.
Saglikli Yemek dersleri Ana yemekten tatlıya kadar, daha sağlıklı tarifleri birlikte pişiririz. Bu esnadan kullandığımız malzemelerle sizi pek çok yeniliklerle tanıştırırım
Sonucta neler olabilir?

Kalıcı olarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarınız olur
Sadece kendinizi değil aile bireylerinizin de bu alışkanlıkları değişir, örneğin, esiniz de zayıflar, çocuğunuzun seker bağımlılığı biter, ailecek düzenli spor yaparsınız!
Enerjiniz artar, spora, kendi bakımınıza ve/veya ailenize daha yüksek bir enerji ile vakit ayırırsınız.
Uykularınız düzene girer, hazım problemleriniz çözülür
Yıllardır giremediğiniz o kot pantolonu giyer, suçluluk duymadan hayatin keyfini çıkarırsınız.
Açlık krizleriniz, hamur-çikolata-seker ataklarınız biter!
Kendinize yeni hedefler belirlersiniz, belki 10km koşuya katılır, belki yeni bir spora baslar, belki yıllardır almaya cesaret edemediğiniz kararları alir, belki de siz bir koç olursunuz!!
Çevrenizde bu konuda bir rol model-lider olur, arkadaşlarınızın, okulların, gittiğiniz restoranların, toplumun değişimine katkıda bulunursunuz.
Daha sağlıklı nesiller için sizin de çorbada tuzunuz olur!
Tüm bunların nasıl olacağını, ne kadar surede, ne kadar ödemeniz gerektiğini ve tüm detayları, UCRETSIZ on görüşmemizde konuşabilmemiz için, hemen benimle ceylanayik@fitgurme.com ‘dan irtibata geçebilirsiniz!

Kim olduğumu ve geçmişi merak ediyorsanız, buraya bakabilirsiniz!

Özetle, Isvicre’nin Cenevre şehrinde, Sağlıklı Yasam Koçluğu yapıyorum. Bundan 3 yil önce büyük oğlum bana, “Anne, bir sonraki isin sağlıklı ve benim de yememe izin vereceğin bir şey olabilir mi?” dediğinde, aklıma koç olmak hiç gelmemişti! Ondan önceki 16 yil boyunca gıda sektörünün en yaramaz çocuklarında çalışıp, günde 1 litre kola, 1 litre kahve ve bolca diyet bisküvi tüketiyordum!!

“Azıcık” yememe rağmen, neden hala vermek istediğim kilolarım olduğunu anlamıyor, karier-ev-cocuk üçleminde, İstanbul’un korkunç trafiğinde, bel fıtıklı, ruhu ve bedeni yorgun bir insan olarak koşturup, hiç bir şeye yetişemiyordum!!

Üstelik her hafta sonu ya da tatilden, kıtlıktan çıkmış gibi yiyerek, ardından da anlamsız diyetler yapıp kendimi bi mahrum-bi batmış halde buluyordum!

Her zaman sağlıklı yemek, yasamak, güzel yemekler yapmak ve sunmakla ilgileniyordum ama istediğim düzene giremiyordum!

Ta ki, koçluk programına girip, isin sırrını çözene kadar! Simdi de tüm bildiklerimi danışanlarımla paylaşıyorum. Belki sizinle de paylaşırım, kim bilir?

Social Media
Site Map
Nutrition
Yoga

Follow Ceylan on Social Media

 • Grey Facebook Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Pinterest Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey YouTube Icon
Contact
Ceylan's Journey
 • Fitgurme - Follow the adventures of Ceylan!

 • Ceylandan - Early adventures of Ceylan!

“A Health Coach is a mentor who works with clients to achieve their wellness goals. By addressing all the facets of health in addition to eating – relationships, exercise, career, and spirituality – Health Coaches help people become healthier and happier in all areas of their lives.”

Contact Ceylan for more information on how to become a health coach.

Ceylan is a certified Integrative Nutrition Health Coach!

Geneva, Switzerland

©2016 by Ceylan Ayik

 • Grey Facebook Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Pinterest Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey YouTube Icon